Avstängda spelare

Bestraffningsärenden beslutade av Västmanlands Fotbollförbunds Tävlingskommitté samt beslut tagna av andra förbund där ev. västmanländska föreningar deltar.

Västmanlands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Ali Ghulami Afghanska FC 2019-04-11 2019-05-30
Abdiaziz Hussein Sharif FC Europe Juniors 2019-05-17 2019-05-26
Kaveh Sobhi Gäddeholms FF 2019-05-04 2019-05-20
Abdulazeez Amuzat IK Oden 2019-05-04 2019-05-23
Aristide Mugabo Kazakiska Kultur & IF 2019-05-01 2019-05-31

Dalarnas Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Alexander Vedin Sandberg IF Tunabro 2019-05-18 2019-05-23
Thomas Brahn IF Tunabro 2019-05-18 2019-05-23
Sedam Dawoud Mohamed Leksands IF FK 2019-05-18 2019-06-08
Mikael Fredriksson Ludvika City BK 2018-08-31 2018-09-30 2019-04-08 2019-06-30
Musoke Muvalim Långshyttans AIK FK 2019-05-19 2019-05-26

Gestriklands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Phattharapong Sarapon Brynäs IF FK 2019-04-27 2019-05-26
Ngabu Bulo Ljusdals IF 2019-04-20 2019-06-30
Edwin Bång-Øygard Sandvikens IF 2019-04-27 2019-05-22
Erhan Gümüs Sandvikens IF 2019-04-26 2019-07-07

Gotlands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Abdirahman Hussein Ali Athletic FC Eskilstuna 2019-05-25 2019-06-15
Jakob Söderberg Vaksala SK 2019-05-25 2019-05-30
Jose Manuel Likendja Vasalunds IF 2019-05-25 2019-06-01
Rasmus Rosvall Visby AIK 2019-05-28 2019-06-04

Stockholms Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Berat Kaya Arameisk-Syrianska IF 2019-05-10 2019-05-23
Jesper Rydberg Bollstanäs SK 2019-05-24 2019-06-13
Jonathan Säfström Bollstanäs SK 2019-05-24 2019-06-06
Felix Häll Boo FF 2019-05-24 2019-06-06
Jonathan Boiangiu Bällsta FF 2019-05-24 2019-06-06
Micke Lidgren Bällsta FF 2019-05-24 2019-05-30
Ziggy Ekdahl Hellman Danderyds SK FF 2019-05-24 2019-06-13
Ali Omid Mosavi Edessa Syrianska KIF 2019-05-24 2019-06-06
Amon Babak Ekerö IK 2019-05-24 2019-06-13
Jonathan Törnell Ekerö IK 2019-05-24 2019-06-20
Mikael Erik Mårtensson Enskede FF 2019-05-24 2019-06-13
Alexander Miderman Essinge IK 2019-05-10 2019-06-20
Ebba Hvarfner FC Djursholm 2019-05-24 2019-05-30
Daniel Andersson FC of Hässelby 2019-05-24 2019-06-13
Miodrag Milivojevic FC Plavi Team Stockholm 2019-03-01 2019-08-31
Max Emanuel Lundqvist FC Söderort 2019-05-24 2019-06-06
Dixon Kanu Hammarby IF FF 2019-05-24 2019-06-06
Filippo Campogiani Hammarby IF FF 2019-05-10 2019-05-23
Robin Westman Söderstedt Hanvikens SK 2019-05-24 2019-05-30
Emircan Sarikurt IF Brommapojkarna 2019-05-24 2019-06-13
Gökdeniz Kilic IF Brommapojkarna 2019-05-24 2019-06-13
Christoffer Antonio Morales Calderon IF Söderhöjden Vasa 2019-05-10 2019-05-23
Fredric Afram IF Söderhöjden Vasa 2019-05-24 2019-06-06
Süleyman Baran IF Söderhöjden Vasa 2019-05-24 2019-06-13
Zakarias Eriksson IFK Aspudden-Tellus 2019-05-24 2019-06-06
Robert Vujic IFK Haninge 2019-05-24 2019-06-06
Andre Stojanovic IFK Tumba FK 2019-05-10 2019-05-30
Emelie Bendiksen Holmberg Ingarö IF 2019-05-24 2019-06-06
Furkan Kerem Uludag Konyaspor Kultur och IF 2019-04-01 2019-05-31
Fredrik Larsson Kransen United FF 2019-05-24 2019-06-06
Erik Erdhage Kungsängens IF 2019-05-24 2019-05-30
Dayan Ghiasi Marockanska FC 2018-08-01 2019-07-31
Yusuf Izgi Marockanska FC 2019-04-01 2019-05-31
Nashwan Mohammad Midyat Edessa SK 2019-05-10 2019-06-27 2019-08-01 2019-08-31
Gustav Brolin Mälarhöjdens IK Fotboll 2019-05-24 2019-06-06
Mazeya Aston Mputu Rinkeby United FC 2019-05-24 2019-06-13
Jimmie Nilsson Råsunda FC 2019-05-10 2019-05-23
Anton Mailosson Rönninge Salem Fotboll 2019-05-24 2019-05-30
Enzo Almstedt Saltsjöbadens IF 2019-05-24 2019-06-13
Cristian Hernandez Santiago Wanderers IOKF 2019-05-24 2019-06-13
David Igbinosun Skogås-Trångsunds FF 2019-05-24 2019-05-30
Semih Yildiz Skogås-Trångsunds FF 2019-05-24 2019-05-30
Yazan Abu Zeid Skogås-Trångsunds FF 2019-05-24 2019-06-20
David Singhateh Spånga IS FK 2019-05-24 2019-06-13
Engin Baran Spånga IS FK 2019-04-01 2019-06-30
Simon Habte Spånga IS FK 2019-05-24 2019-06-20
Lino Visconti Spårvägens FF 2019-05-24 2019-06-06
Irene Leal Gränsmark Sundbybergs IK 2019-05-24 2019-05-30
Ridwan Ahmed Hassan Sundbybergs IK 2019-05-24 2019-05-30
Zakariye Yusuf Sundbybergs IK 2019-05-10 2019-05-23
Joacim Michel Borvin Tungelsta IF 2019-05-10 2019-06-06
Jonatan Andres Almendra Cifuentes Tungelsta IF 2019-05-24 2019-05-30
Ali Mahdi Upplands-Bro United FK 2018-11-21 2020-05-20
Oliver Jung Ursvik IK 2019-05-24 2019-06-06
Dennis Skenarbrink Vasalunds IF 2019-05-10 2019-05-30
Anton Brunnberg Vendelsö IK 2019-05-24 2019-06-06
Kevin Wenngren Vendelsö IK 2019-04-01 2019-05-31
Lukas Piispanen Värmdö IF 2019-05-24 2019-05-30
Elias Kerimi Västerhaninge IF 2019-05-10 2019-06-30 2019-08-01 2019-10-09
Emil Idh Västerhaninge IF 2019-05-24 2019-06-13
Ibou Badjie Västerhaninge IF 2019-05-10 2019-06-20
Mohammad Soltani Västertorps BK 2019-04-01 2019-06-30 2019-08-01 2019-09-30
Reza Eshaghali Västertorps BK 2019-04-01 2019-06-30

Södermanlands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Mattias Lundberg Nykvarns SK 2018-10-02 2018-10-24 2019-04-19 2019-07-14
Jimmy Qvarnström Pershagens SK 2019-04-26 2019-07-01
Samer Dawood Syrianska FC 2018-09-18 2018-10-17 2019-04-19 2019-07-18

Upplands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Wilbert Loredo Suarez Assyriska FF 2018-10-01 2019-06-30
Rokan Ghazi Bålsta Sanering FC 2017-07-10 2019-07-09
Franco Özgün M��rsta Syrianska FC 2019-04-15 2019-06-23
Firas Al Malla Palestinska FF 2018-10-11 2019-10-10
Bilal Khodor Procyon BK 2017-06-30 2019-06-29
Muhamad Siala Uppsala-Kurd FK 2018-05-24 2019-05-23

Värmlands Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Edris Ghaderi Bäckhammars SK 2019-05-16 2019-05-26
David Haghani IFK Edebäck-Uddeholm 2019-05-15 2019-05-25
Olle Wallteng IFK Kristinehamn 2019-01-25 2019-01-27 2019-04-15 2019-05-20
Filip Nordén IFK Velen 2019-05-17 2019-05-30
Njegos Golocevac IFK Ås 2019-05-10 2019-05-27
Sayedaliaqa Sadiqi IK Arvika Fotboll 2019-05-24 2019-05-31
Yussuf Abdisitar IS Emtarna 2019-04-01 2019-06-30
Ahmad Karim Karlskoga IF 2019-04-15 2019-06-01

Örebro Läns Fotbollförbund

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Adam Gustafsson Stahle Ervalla SK 2019-05-15 2019-05-28
Akram Mansoura Fagersta Södra IK 2019-05-18 2019-06-10
Fatmir Kunushevci FK Örebro 2019-04-12 2019-05-31
Jehad Jemal Mhmoud Sala FF 2019-05-17 2019-05-27
Ali Ahmed Ali Västerås BK 30 2019-05-17 2019-05-26
Ali Hassan Aboud Örebro United FC 2019-04-12 2019-06-30

Svenska Fotbollförbundet

Beslut om avstängning
Namn Förening Fr.o.m. T.o.m. Fr.o.m. T.o.m.
Joseph Wahlund 2019-04-01 2019-09-30
Göran Friberg 2019-04-01 2019-09-30
Enlil Özmen 2018-07-27 2019-07-26
Johan Boman 2018-09-14 2020-03-13
Joshua Wicks 2018-04-18 2020-04-17
Alexander Varli Arameisk-Syrianska IF 2019-05-10 2019-05-28
Ida Lyberg Borgeby FK 2019-05-10 2019-05-23
Musa Dibba FC Brandbergen 2019-03-25 2019-10-31
Karzan Eliassi FC Sarpel Zahaw 2019-10-28 2019-11-03
Kujtim Shkreta FC Sarpel Zahaw 2019-10-28 2019-11-03
Sebastian Dimitrijevic Husqvarna FF 2019-05-10 2019-05-23
Sergiu Tanurcov IF Älgarna 2019-05-10 2019-05-23
Sammba Ousman Mbaroodi Sowe IFK Aspudden-Tellus 2019-10-21 2019-11-03
Marwin Leidewall IK Gauthiod 2019-05-10 2019-05-22
Aleksandar Tomevski Söder Futsalklubb 2019-10-21 2019-11-03
Daniel Lundström Söderhamns FF 2019-05-10 2019-05-23
Mirhad Abdijanovic Tranås FF 2019-05-10 2019-05-23
Mustefa Ibrahim Yusuf Umeå Interkulturella IF 2019-01-25 2019-01-31 2019-05-01 2019-05-21
Zanet William Umeå Interkulturella IF 2019-01-25 2019-02-28 2019-04-08 2019-05-31