Zonverksamhet: Planering

Zonverksamheten är första trappsteget i VFF:s spelarutveckling. Fokus ligger på utbildning av fotbollsteknikerna passning, mottagning, nick, avslut, 1 mot 1 offensivt/defensivt, grunderna i anfallsspel och försvarsspel

För målvakterna ligger fokus på grundteknikerna och grunderna i anfallsspel. Zonverksamheten ger möjlighet att tidigt kartlägga, stimulera och utveckla flickor och pojkar i fotboll.
Aktuell åldersgrupp år 2014 är flickor och pojkar födda 2000.

Zonindelning

Zonverksamheten för flickor och pojkar 2014 är upplagd så att varje förening som har spelare födda -00 får en zoninstruktör kopplad till sin förening.

Zoninstruktören genomför tre samlingar med sina föreningar innan Västmanlandsläger 1 och ytterliggare en samling innan Västmanlandsläger 2.
Inga gemensamma datum för träffarna utan respektive zoninstruktör gör sin egen planering tillsammans med de föreningar som han/hon är kopplad till.

Samtliga spelare skall också genomgå delar av materialet i boken "Jag en lagidrottare".
Målvakterna samlas en gång innan Västmanlandsläger 1 och en gång efter Västmanlandsläger 4.

Alla spelare som vill delta i tematräningarna i förening och på Västmanlandsläger 1 och 2 är välkomna.
Efter Västmanlandsläger 2 sker en uttagning och ett begränsat antal spelare tas ut till Västmanlandsläger 3 och 4.
Alla målvakter får delta på Västmanlandläger 1 och 2 samt Målvaktsläger 1 och 2. Ett begränsat antal målvakter tas ut till Västmanlandsläger 3 och 4.

Fyra Västmanlandsläger genomförs under året

  • Västmanlandsläger 1. Västerås lördag 10:e maj
  • Västmanlandsläger 2. Köping söndag 8:e juni
  • Västmanlandsläger 3. Hallstahammar söndag 24:e augusti
  • Västmanlandsläger 4. Västerås måndag 13:e oktober Pojkar
  • Västmanlandsläger 4. Västerås måndag 20:e oktober Flickor

Två Målvaktsläger genomförs under året

  • Målvaktsläger 1. Västerås lördag 22:e februari
  • Målvaktsläger 2. Västerås lördag 22:e november

Ansvariga spelarutbildare

Pojkar: Martin Skogman, tfn:070-562 71 46, e-post: skogman@kungsbackadff.se

Flickor: Lotta Hellenberg, tfn: 021-102632, e-post: lotta.hellenberg@spray.se

Andreas Svensson

Zoninstruktör-flick

Mobil: 070-384 59 25
E-post: andreas.svensson@sisu.vstm.rf.se

Ansvarsområde: Skiljebo SK, Irsta IF, IFK Västerås, Västerås BK 30, Arboga Södra IF, Forsby FF

Daniel Watkinson

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 070-513 23 94
E-post: daniel.watkinson@sisu.vstm.rf.se

Ansvarsområde: Dingtuna GIF, Skultuna IS

Fredrik Dimberg

Zoninstruktör-pojk målvakter

Mobil: 070-630 69 66
E-post: saladimman@hotmail.com

Ansvarsområde: Målvakter

Gunnar Mattson

Zoninstruktör flick

Mobil: 076-723 53 13
E-post: gunnar.mattson@nvu.se

Ansvarsområde: Fagersta Södra IK, Norberg BK, Skinnskatteberg SK, Västanfors IF FK

Jan Östlund

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 070-584 77 34
E-post: osten67@hotmail.com

Ansvarsområde: Romfartuna GIF, IFK Västerås

Johan Becker

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 072-229 32 42
E-post: johan.becker@vstm.rf.se

Ansvarsområde: IK Franke

Kent Viol

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 070-239 42 06
E-post: kent.viol@telia.com

Ansvarsområde: Arboga Södra IF, Kungsörs BK, Köping FF, Kolsva IF, Munktorp BK

Lise-Lotte Hjalmar

Zoninstruktör-flick

Mobil: 072-242 28 00
E-post: lotta.hjalmar@hotmail.com

Ansvarsområde: Grällsta IF, Norrby SK, Ransta IK, Sala FF, Västerfärnebo AIK, Tillberga IK, Västanfors IF FK

Lotta Hellenberg

Zoninstruktör-flick

Tel: 076-8685196
Mobil: 076-8685196
E-post: lotta.hellenberg@spray.se

Ansvarsområde: Surahammar, Tuna Ekeby, IK Franke, Barkarö SK, Dingtuna GIF

Lovisa Forslund

Zoninstruktör

Tel: 070-3829080
E-post: lofo0708@hotmail.com

Ansvarsområde: Målvakt flick

Markku Kauppinen

Zoninstruktör-pojk

Tel: 0220-13474
E-post: markku.kauppinen@skatteverket.se

Ansvarsområde: Ekeby BK, Hallstahammars SK FK, Surahammar FK, Sörstafors/Kolbäck

Mikael Eklund

Zoninstruktör-flick

Mobil: 070-485 70 19
E-post: mikael.l.eklund@hotmail.com

Ansvarsområde: IFK Västerås, Västanfors IF FK, Ekeby BK, Skultuna IS, Barkarö SK

Mika Korhonen

Zoninstruktör -flick målvakter

E-post: mika.korhonen@peab.se

Ansvarsområde: Målvakter

Mohammad Arghashi

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 076-569 41 42
E-post: mohammad.arghashi@vasteras.se

Ansvarsområde: Skiljebo SK, Västerås BK 30, Syrianska IF Kerburan

Per-Olof Persson

Zoninstruktör-pojk

Mobil: 076-200 77 57
E-post: pirco@telia.se

Ansvarsområde: Gideonsberg IF