Hem

Distriktslag F16/94 kvalar vidare i Cup Kommunal

Västmanlands distriktslag F16/94 kommer att få spela kvalmatch till slutspel i Cup Kommunal. Detta stod klart efter helgens matcher på Kumla IP - Örebro.

På fredagen spelade Västmanland mot Örebro som många ser som favoriter i årets upplaga av Cup Kommunal. Västmanland gjorde en mycket bra första halvlek och var då bättre än Örebro. Halvtidsresultatet var 0-0. I andra halvlek gör Örebro 1-0 och 2-0 men VFF ger inte upp utan lyckas reducera genom Emmy Wedholm. Matchen slutar 2-1 men ett oavgjort resultat skulle ha speglat matchen bättre. Till matchens lirare utsågs Lisa Lassbo. Extra beröm till Nicole Modin och Fanny Ivarsson.

Lördagens match var Västmanland tvungen att vinna för att kunna gå vidare. Östergötland är ett bra lag som inte har förlorat på ett och ett halvt år. Tjejerna var mycket taggade och genomför ingen vacker fotboll men taktiskt och inställningsmässigt var det mycket bra. 0-0 i halvtid, där Östergötland leder på poäng men Freja Grabmüller som vaktade målet räddade laget vid ett flertal tillfällen. VFF lyckas göra 1-0 genom Zena Ibrahim som stöter in ett inlägg vid första stolpen. Förarbetet och inlägget står Nicole Modin för. Sista 10 minuterna blir mycket nervösa och Östergötland satsar allt framåt men tjejerna lyckas hålla rent. Till matchens lirare utsågs Nicole Modin men Freja i målet var också värd den utmärkelsen.

Västmanland går vidare som tvåa och kommer att spela en kvalmatch för att gå till slutspel. Motståndet är inte klart än. Det är mycket starkt av tjejerna att ta sig vidare från denna tuffa grupp!

Dela

Aktuellt om spelarutveckling

Hitta oss på Facebook

Guldbollen

Landslagets Fotbollsskola 2012

- Bli fotbolldomare!

fotbollsaffären

Newbody vårkampanj

Newbody

Väder

Sponsrade länkar